Regulamin rekrutacji dla absolwentów szkół podstawowych
do V Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego oraz Technikum nr 2
w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju
na rok szkolny 2023/2024
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r.- Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r., poz. 59).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 2431)
- Decyzja Śląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na terenie województwa śląskiego, w tym terminy składania dokumentów do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, tj. do czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum oraz trzyletniej branżowej szkoły I stopnia i klas wstępnych w publicznych szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 z dnia 30 stycznia 2023 roku.
- Statut Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju.
1 Informacje ogólne.
- Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzona będzie z wykorzystaniem elektronicznego systemu naboru.
- Rekrutację przeprowadza się do V Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego oraz Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 5 Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju.
- Za prace związane z przyjmowaniem kandydatów do poszczególnych oddziałów odpowiada Szkolna Komisja Rekrutacyjna powołana przez Dyrektora Szkoły.
2 Zasady punktacji w postępowaniu rekrutacyjnym
- W przypadku przeliczania na punkty wyników egzaminu ósmoklasisty, o którym mowa w art. 134 ust. 2 pkt 1, art. 137 ust. 6 pkt 1, art. 140 ust. 3 pkt 1 i art. 143 ust. 3 pkt 1 ustawy, wynik przedstawiony w procentach z:
- języka polskiego i matematyki – mnoży się przez 0,35;
- języka obcego nowożytnego – mnoży się przez 0,3.
- W przypadku przeliczania na punkty ocen z zajęć edukacyjnych, o których mowa w art. 134 ust. 2 pkt 2, art. 135 ust. 4 pkt 1, art. 137 ust. 6 pkt 2, art. 139 ust. 2 pkt 2, art. 140 ust. 3 pkt 3 i art. 143 ust. 3 pkt 2 ustawy, wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej za oceny wyrażone w stopniu:
- celującym – przyznaje się po 18 punktów;
- bardzo dobrym – przyznaje się po 17 punktów;
- dobrym – przyznaje się po 14 punktów;
- dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów;
- dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty.
- Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem, świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem lub świadectwo ukończenia branżowej szkoły I stopnia z wyróżnieniem, o których mowa odpowiednio w art. 134 ust. 2 pkt 3, art. 135 ust. 4 pkt 2, art. 137 ust. 6 pkt 3, art. 139 ust. 2 pkt 3, art. 140 ust. 3 pkt 4 i art. 143 ust. 3 pkt 3 ustawy, przyznaje się 7 punktów.
- W przypadku przeliczania na punkty kryterium, o którym mowa w art. 134 ust. 2 pkt 4 lit. a, art. 137 ust. 6 pkt 4 lit. a, art. 140 ust. 3 pkt 5 lit. a i art. 143 ust. 3 pkt 4 lit. a ustawy, za:
1) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:
- a) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
- b) tytułu laureata konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
- c) tytułu finalisty konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów;
2) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym albo ogólnopolskim, przeprowadzanym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230), zwanej dalej „ustawą o systemie oświaty”:
- a) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
- b) tytułu laureata konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
- c) tytułu finalisty konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów;
3) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
- a) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
- b) dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
- c) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
- d) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 7 punktów,
- e) tytułu laureata konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
- f) tytułu finalisty konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego – przyznaje się 3 punkty;
4) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim, przeprowadzanym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty:
- a) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
- b) dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
- c) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 7 punktów,
- d) tytułu laureata konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów; Dziennik Ustaw – 3 – Poz. 2431
5) uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 1–4, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu: a) międzynarodowym – przyznaje się 4 punkty,
- b) krajowym – przyznaje się 3 punkty,
- c) wojewódzkim – przyznaje się 2 punkty,
- d) powiatowym – przyznaje się 1 punkt.
W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, o których mowa w ust. 1, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, o którym mowa w ust. 1, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia uzyskane w tych zawodach w dowolnej klasie szkoły podstawowej lub szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do przyznania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.
- W przypadku przeliczania na punkty kryterium za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, o których mowa w art. 134 ust. 2 pkt 4 lit. b, art. 137 ust. 6 pkt 4 lit. b, art. 140 ust. 3 pkt 5 lit. b i art. 143 ust. 3 pkt 4 lit. b ustawy, przyznaje się 3 punkty
- 1. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty, przy czym za uzyskanie z:
1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:
- a) celującym – przyznaje się po 35 punktów,
- b) bardzo dobrym – przyznaje się po 30 punktów,
- c) dobrym – przyznaje się po 25 punktów,
- d) dostatecznym – przyznaje się po 15 punktów,
- e) dopuszczającym – przyznaje się po 10 punktów;
2) języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
- a) celującym – przyznaje się 30 punktów,
- b) bardzo dobrym – przyznaje się 25 punktów,
- c) dobrym – przyznaje się 20 punktów,
- d) dostatecznym – przyznaje się 10 punktów,
- e) dopuszczającym – przyznaje się 5 punktów.
- W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty ocenę z danego przedmiotu, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty i którego dotyczy zwolnienie, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1.
- W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 ustawy o systemie oświaty ocenę z języka obcego nowożytnego, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1 pkt 2, z tym że na punkty jest przeliczana wyższa ocena z języka obcego nowożytnego.
3 Wybrane zajęcia edukacyjne w poszczególnych typach szkół
TYP SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ rozszerzenie / profil / zawód |
NAZWA PRZEDMIOTU (wybrane zajęcia edukacyjne ) |
V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
|
|
§ przedmioty rozszerzone: GEOGRAFIA, JĘZYK ANGIELSKI
|
język polski matematyka język angielski geografia |
TECHNIKUM NR 2
|
|
§ technik mechanik § technik informatyk
§ przedmioty rozszerzone: GEOGRAFIA, MATEMATYKA
|
język polski matematyka geografia informatyka |
4 Wymagane dokumenty
- Podanie (wydruk z internetu), które jest do pobrania z systemu rejestracji kandydatów, potwierdzone podpisem ucznia i jego rodzica / prawnego opiekuna.
- Potwierdzona przez dyrektora szkoły podstawowej, którą kandydat ukończył kopia świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i kopie zaświadczenia o egzaminie ósmoklasisty.
- Oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty – w przypadku potwierdzenia woli uczęszczania do szkoły.
- Trzy fotografie (czytelnie podpisane na odwrocie).
- Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie /technikum/.
5 Zasady i terminy rekrutacji.
Podstawa prawna:
Art. 154 ust. 1 pkt. 2, art.161 ustawy Prawo oświatowe (Dz. U. 2021 r. poz. 1082 ze zm.)
Terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, na rok szkolny 2023/2024
L.p. |
Rodzaj czynności |
Termin w postępowaniu rekrutacyjnym |
Termin w postępowaniu uzupełniającym |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału wstępnego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych ______________________________________
Złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej Z WYŁĄCZENIEM dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału wstępnego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych |
od 15 maja 2023 r. do 29 maja 2023 r. do godz. 15.00
_____________
od 15 maja 2023 r. do 19 czerwca 2023 r. do godz. 15.00
|
od 27 lipca 2023r. do 1 sierpnia 2023 r. do godz. 15.00 |
2 |
Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej I o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zmianę szkół do których kandyduje. |
od 23 czerwca 2023r do 10 lipca 2023r. do godz. 15 |
|
3
|
Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej : a) szybkość b) próba mocy (skok w dal) c) technika specjalna (prowadzenie piłki) d) technika specjalna (strzał po żonglerce ) e) gra – ocena umiejętności w 4 obszarach - zaangażowanie w grę w ataku - zaangażowanie w grę w obronie - współpraca z kolegami - decyzyjność (podanie, strzał, drybling) |
6 czerwca 2023r. godz. 15.00 Boisko Orlik ul. Staszica 10 w Jastrzębiu-Zdroju |
3 sierpnia 2023r. godz. 15.00 Boisko Orlik ul. Staszica 10 w Jastrzębiu-Zdroju |
4 |
Podanie do wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej.
|
14 czerwca 2023 r.
|
8 sierpnia 2023r. |
5 |
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności. |
10 lipca 2023r.
|
1 sierpnia 2023 r. |
6 |
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym okoliczności zweryfikowanych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) wskazanych w oświadczeniach. |
17 lipca 2023r. |
7 sierpnia 2023r. |
7 |
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. |
18 lipca 2023r.
|
8 sierpnia 2023r.
|
8 |
Wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie. |
od 15 maja 2023r. do 20 lipca 2023r.
|
od 27 lipca 2023r. do 10 sierpnia 2023r. |
9 |
Potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowej, także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
|
od 18 lipca 2023r. do 25 lipca 2023r. do godz. 15.00
|
od 8 sierpnia 2023r. do 14 sierpnia 2023r. do godz. 15.00 |
10 |
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
|
26 lipca 2023r do godz. 14.00
|
16 sierpnia 2023r. do godz.14.00 |
11 |
Przekazanie przez komisję rekrutacyjną kuratorowi oświaty informacji o wolnych miejscach w szkole przez formularz na platformie wymiany informacji z dyrektorami szkół (SOK) w celu udostępnienia ich na stronie internetowej kuratorium oświaty. |
26 lipca 2023r.
|
16 sierpnia 2023r. |
12 |
Wystąpienie do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. |
do 31 lipca 2023r.
|
do 21 sierpnia 2023r. |
13 |
Sporządzenie przez komisje rekrutacyjną uzasadnienia odmowy przyjęcia. |
do 3 dni od dnia wystąpienia o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia
|
|
14 |
Wniesienie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. |
do 3 dni od dnia otrzymania uzasadniania odmowy przyjęcia
|
|
15 |
Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. |
do 3 dni od dnia złożenia odwołania do dyrektora szkoły
|
6 Tryb odwoławczy
- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata.
- Uzasadnienie sporządza się w terminie 7 dni od dnia wpłynięcia wniosku rodzica kandydata. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia.
- Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
- Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
- Rodzic ma prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.