Drugie spotkanie projektowe uczniów Trikala (GRECJA)

Kategoria: ERASMUS PLUS
Opublikowano Anex

W dniach 23-27.04.2017 kolejna grupa uczniów naszej szkoły udała się na spotkanie projektowe w ramach programu ERASMUS+ "Średniowieczne szlaki i ich symbolika". Tym razem udaliśmy się do słonecznej Grecji i miejscowości Trikala gdzie zanjduje się nasza szkoła partnerska. W trakcie pobytu wraz z pozostałymi partnerami mieliśmy możliwość zapoznania się z kulturą, kuchnią oraz średniowieczną historią Grecji. Poniżej krótka relacja z wyjazdu...

DZIEŃ 1

Podczas pierwszego dnia naszego pobytu w Trikali zwiedziliśmy szkołę oraz zapoznaliśmy się z wszystkimi uczestnikami spotkania projektowego. Zwiedzilismy również średniowieczną część miasta, malowniczy średniowieczny kościółek położony u stóp gór w mieście Pili, most zbudowany w XVI w. oraz żeński klasztor znajdujący się na górze „Gkoura” gdzie w towarzystwie biskupa greckiego kościoła prawosławnego zjedliśmy tradycyjny grecki posiłek.

IMG 20170424 WA0015     IMG 4635

IMG 20170424 WA0037IMG 4638

DZIEŃ 2

Drugi dzień naszego wyjazdu rozpoczęliśmy od omówienia średniowiecznych szlaków przebiegających przez każdy kraj. Następnie udaliśmy się do jednego z sześciu średniowiecznych klasztorów znajdujących się na skałach Meteory położonych u stóp miasta Kalampaka. Mieliśmy również okazje zwiedzić Muzeum Greckiej Edukacji gdzie znajdują się książki m.in. z XVI/XVII wieku.

DSC 0165  IMG 4849

DZIEŃ 3

Trzeci dzień naszego wyjazdu spędziliśmy głównie w szkole partnerskiej, gdzie każdy z partnerów przedstawiał swoje prezentacje związane ze średniowiecznymi legendami, festiwalami oraz miarami. Następnie podczas zajęć praktycznych tworzyliśmy świąteczne ozdoby typowe dla tradycji Greckiej. Na zakończenie dnia udaliśmy się do katedry w centrum Triakli, gdzie wysłuchaliśmy koncertu chóru bizantyjskiego.

DZIEŃ 4
Podczas kolejnego dnia naszego pobytu w Grecji zwiedziliśmy muzeum w Larisie oraz jego wystawę (od czasów paleolitycznych do czasów Imperium Osmańskiego). Następnie w mieście Milies zwiedziliśmy świątynię, z początków XVIIIw., gdzie wykorzystano rewolucyjne i innowacyjne rozwiązania akustyczne. W dalszej kolejności udaliśmy się do nadmorskiego miasta Volos, które jest jednym z najstarszych zamieszkanych miast Grecji. Na zakończenie dnia wspólnie z burmistrzem miasta Trikala, przedstawicielami rodziców, uczniów oraz nauczycieli zjedliśmy uroczystą kolację, podczas której mieliśmy okazję zobaczyć stroje mieszkańców Karagouna z XI w. oraz tradycyjne greckie tańce.

IMG 4922     IMG 4939

IMG 4869    IMG 4956

DZIEŃ 5
Ostatni dzień naszego pobytu w Trikali rozpoczęliśmy od spotkania wszystkich uczestników projektu. Podczas spotkania otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa. Następnie udaliśmy się na krótką wycieczkę rowerową, na której po raz ostatni mogliśmy podziwiać krajobraz oraz zabytki miasta. Na zakończenie odwiedziliśmy burmistrza, który przybliżył nam nieco historię, kulturę i sytuację ekonomiczną miasta.

IMG 20170428 WA0008

Na zakończenie naszej przygody z Grecją w drodze powrotnej zwiedziliśmy także Ateny ze słynnym Akropolem

IMG 20170429 WA0008

IMG 5024   IMG 5112