PODSUMOWANIE TEGOROCZNEGO TYGODNIA MATEMATYKI

Utworzono: sobota, 23, marzec 2019 Beata Makoś

Zakończył się VI Szkolny Tydzień Matematyki. Tradycyjne od 11 do 15 marca 2019 roku chętni uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum i technikum mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez troje nauczycieli matematyki: p.Beatę Makoś, p.Agnieszkę Hes, p.Paulinę Pukowiec.Codziennie o naszych działaniach informowaliśmy na szkolny facebooku.

Teraz krótka relacja jak uczniowie mieli niepowtarzalną szansę zmierzyć swoich sił w wielu przedsięwzięciach. Oto co działo się u naszej szkole w tym roku.

Wszystkich przychodzących do szkoły witały kolorowe gazetki m.in. Rok 2019 - rokiem matematyki, Poczet matematyków, Figury niemożliwe. Podziwiać można było wystawy prac długoterminowych w formie plakatów - Matematyka wokół nas oraz ekspozycje haftu matematycznego i zdjęć – Matematyka w obiektywie . Nie sposób było przejść obojętnie obok powieszonego na dolnym holu kilkumetrowego rozwinięcia dziesiętnego liczby pi z wypisanymi ponad 300-toma cyframi po przecinku. Na korytarzach pojawiły się także zadania – zagadki zaszyfrowane w kodach QR. Nikt nie miał wątpliwości, że MATEMATYKA JEST KRÓLOWĄ NAUK.

W poniedziałek uczniowie szkół ponadgimnazjalanych rywalizowali w matematycznym turnieju Jeden z dziesięciu.  Dziesiątka miłośników matematyki która została wyłoniona w drodze eliminacji dzielnie odpowiadała na dziesiątki pytań, tak długo aż po zaciętej walce na placu boju został tylko jeden gracz – zwycięzca.

W wtorek uczniowie walczyli o zaszczytny tytuł Mistrza Matematyki. I tak: gimnazjaliści oraz uczniowie szkoły podstawowej w kilku kategoriach wiekowych zmagali się z II częściowym konkursem podczas, którego rozwiązywali zadania w formie testu jednokrotnego wyboru i zadania otwarte.

W środę w„Kawiarence pod pierwiastkiem”  czekały na nas wspaniałe pyszności. Elegancko ubrani chłopak iz technikum serwowali wyśmienite sałatki, ciasta, babeczki i galaretowe desery. Kupującym oprócz smakołyków zafundowano wyzwanie w postaci przeliczenia cen podanych w formie wyrażeń arytmetycznych. Zaszyfrowane ceny w działania z pierwiastkami i potęgami przykuwały uwagę, ale nie odstraszały chętnych skosztowania pysznych domowych wypieków. Sałatka w cenie sześcienny pierwiastek z 8 lub ciasteczko za 0,5 do potęgi minus pierwszej kusiły smakoszy. Odbył się także trudny konkurs dla wyjątkowo ambitnych  Matematyka w języku angielskim. Uczniowie wszystkich typów szkół rozwiązywali online krzyżówkę, w której pytania i odpowiedzi były w tymże języku. Dodatkowym utrudnieniem było ograniczenie czasowe. Ponadto uczniowie szkoły podstawowej mogli wziąć udział w Turnieju szarych komórek podczas, którego losowali zadania ukryte w prezentacji multimedialnej - Matematyka dzika.

Tradycyjnie w czwartkowy poranek 14 marca wyruszyliśmy na Uniwersytet Śląski świętować urodziny liczby PI czyli urodziny Ludolfiny. Podczas Festiwalu Nauk Ścisłych mieliśmy okazję posłuchać wykładu: Trochę o triangulacjach wielokątów i wielościanów, wziąć udział w warsztatach: Żyroskop i figury geometryczne, Na ile sposobów, Kryptografia, a także pobawić się w Escape Roomie lub Kasynie oraz posilić w Kawiarence Szkockiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy matematyczne: Twierdzenie o pizzy i krzywizna Gaussa, eksperymenty fizyczne: Suchy lód, Promieniowanie jest wśród nas oraz doświadczenia chemiczne: Ciecz superlepka czy Synteza kwasu acetylosalicylowego. Za rok znowu tam wrócimy.

W piątek działo się wiele. To dzień konkursu w parach Matematyczne potyczki. Dziesięć rywalizujących ze sobą drużyn zmagało się z rozwiązaniem krzyżówek, rebusów i zagadek logicznych. Ponadto, zorganizowany został  również Maratonu Sudoku. Wielbiciele tego typu łamigłówek walczyli o miano szkolnego mistrza rozwiązując proste, średnie, trudne oraz piekielnie trudne sudoku odpowiednio za 1,2,3,4 i 5 punktów.

Odbył się także kolejny Szkolny Pi-maniak. Ten drużynowy konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem.  W tym roku 2-osobowe drużyny o oryginalnych nazwach np. Pitagorasy, Pimocni, Pierniki przystąpiło najpierw do części pisemnej, a następnie zmagało się z zadaniami w części ustnej /do wyboru za 1,2,3 punkty/ oraz wykonywało z gazet lub innych materiałów (np. sznurka, wstążki) przestrzenną liczbę Pi. Jak zwykle na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani przepysznym śmietankow-truskawkowym pi-tortem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych przedsięwzięciach. Czekamy na Was za rok. Laureaci wszystkich przeprowadzonych konkursów otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. 

Wednesday the 15th. Affiliate Marketing. Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II
Joomla3 Appliance - Powered by TurnKey Linux