Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

Utworzono: wtorek, 03, październik 2017 Beata Makoś

         Pracownia matematyczna oraz korytarz szkolny od paru dni swym wystrojem przypominał o piątkowym święcie- Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Otrzymaliśmy licencję organizatora lokalnego akcji edukacyjnej VII ŚDTM. Do zabawy oprócz uczniów zaprosiliśmy także nauczycieli i pracowników szkoły. Bezkonkurencyjna w znajomości tabliczki mnożenia, ale także w szybkości udzielania poprawnych odpowiedzi okazała się nasza pani woźna. Najstarsi uczniowie tworząc patrole egzaminacyjne wcielili się w rolę egzaminatorów i przeprowadzali egzaminy. Bezbłędne wykonanie zadania nagradzane było kolorowym Medalem Eksperta. W klasach oprócz mini - testów w postaci losów sprawdzających znajomość tabliczki mnożenia przeprowadzaliśmy konkursy podczas, których wyniki działań należało wpisywać słownie w postaci liczebnika w języku obcym.     I tak uczniowie technikum zapisywali rozwiązania w języku niemieckim lub angielskim, a uczniowie gimnazjum i liceum w języku angielskim. Przed rozpoczęciem rozgrywek o tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia została przeprowadzona krótka rozgrzewka. Nauczyciel zadawał uczniom pytania z najtrudniejszych przypadków tabliczki mnożenia. Osoba, która szybko i prawidłowo odpowiedziała na pytanie przekazywała piłkę przypadkowo wybranej osobie. Na lekcjach nie brakowało krzyżówek, rebusów, zagadek o wyższym stopniu trudności, w których trzeba było wykazać się szybką znajomością tabliczki mnożenia. Uczennice liceum odwiedziły swoją byłą szkołę podstawową i jako absolwentki przeprowadziły zabawy i konkursy dla grupy uczniów. Uczniowie klasy sportowej gimnazjum podczas lekcji wychowania fizycznego rozegrali mecz, w którym można było otrzymać tytuł Piłkarz Matematyk gdyż oprócz celności strzałów do bramki sprawdzana była przy użyciu kart Grabowskiego znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie mogli także pochwalić się talentem plastycznym i wykonać pracę Portret tabliczki mnożenia lub Naszyjnik z tabliczką mnożenia. Efekty ich pracy można podziwiać na wykonanej wystawie. Sprawność i poprawność rachunkową sprawdzaliśmy także w konkursie Mistrz Tabliczki Mnożenia lub Rachmistrz Klasowy, w którym zmierzyć trzeba było się z rachunkami o podwyższonym stopniu trudności. Uczniowie gimnazjum w ramach drużynowych rozgrywek tworzyli rymowanki ułatwiające zapamiętywanie tabliczki mnożenia. Najciekawsze rymy uczniowskie:

Koty lubią myszy jeść 6 razy 6 jest 36.

Franek sobie przyszedł, ja mu mówię "sio", 10 razy 10 równa się 100.

Bardzo często gramy w gry 9 razy 7 to 63.

Hokus pokus cztery sery 9 razy 6 jest 54.

Karuzela kręć się kręć 5 razy 5 to 25.

Ponadto uczniowie rozwiązywali zadania online na czas  a także prezentowali sposoby obliczania iloczynów (np, metoda na palcach, chińska metoda tabliczki mnożenia).

Sprawdzanie wiedzy matematycznej odbywało się w radosny sposób. Dużym powodzeniem wśród uczestników dzisiejszego święta cieszyły się puzzle oraz domino z tabliczką mnożenia, które można było układać na szkolnym korytarzu w czasie przerwy. Tabliczkowe gry i zabawy dostarczyły wszystkim wielu emocji. Był to doskonały trening pamięci, mogliśmy rywalizować ze sobą oraz pobijać własne rekordy.

 

FOTOGALERIA - ZAJRZYJ NA SZKOLNY FACEBOOK

Wednesday the 21st. Affiliate Marketing. Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II
Joomla3 Appliance - Powered by TurnKey Linux